O SKÓRACH

Skóra jest materiałem naturalnym i niepowtarzalnym poprzez swoje typowe nieprawidłowości jak zróżnicowana faktura, błędy pigmentu, zadrapania czy zmarszczki.
Skóra jest materiałem wytrzymałym i długowiecznym ,jednak z biegiem czasu zużywa się, blaknie i traci elastyczność.
Odpowiednie czyszczenie i systematyczna pielęgnacja i konserwacja skóry pozwoli zachować estetyczny wygląd wyrobów skórzanych.
Skóra występuje w codziennym użytkowaniu ( meble skórzane, skórzana tapicerka samochodowa, galanteria skórzana i obuwie).
Najczęściej spotykane skóry to tak zwane skóry gładkie, madras, pigmentowane, semianiliny, farbowane powierzchniowo.Występują zarówno na rynku meblarskim jak i w tapicerstwie samochodowym.
W większości skóry gładkie są skórami bydlęcymi z wykończeniem powierzchni matowym lub z połyskiem. Mogą być całkiem gładkie lub dodatkowo zdobione.
Do skór gładkich zaliczamy skóry antyczne, Chesterfield, wycierane, dwubarwne.

Skóry szorstkie to: zamsz, welur, nubuk.
Skóra zamszowa ( tzw. mizdra ) to odpowiednio obrobiona skóra szorstka.
Jej cechą charakterystyczną są krótkie włoski, tworzące przyjemny w dotyku meszek.
Zamsz jest delikatnym i miękkim materiałem służącym do produkcji obuwia, rękawiczek i innej galanterii.

Welur jest odmianą skóry szorstkiej, do jego wytworzenia stosuje się skóry jagnięce oraz owcze. W przypadku weluru obróbce poddawana jest również wewnętrzna strona skóry natomiast stosuje się inny rodzaj obróbki ( z wykorzystaniem garbujących właściwości soli chromu – garbowanie chromowe.

Nubuk jest również garbowany chromowo . W przeciwieństwie do zamszu i weluru nubuk powstaje przez delikatne wypolerowanie lica, czyli strony zewnętrznej skóry. Posiada delikatne i krótkie włoski.

Dostępne są również skóry Buffalo ( bawole, wołowe ) – są to skóry anilinowe o otwartych porach.
Bardzo popularne na rynku polskim są skóry typu Bycast ( jest to zafarbowana skóra bydlęca – dwoina – górną warstwę stanowi z reguły w 100% poliuretan.